Kategorie: Aktuálně

NEJZNÁMĚJŠÍ FILMOVOU VESNICÍ JSOU HOŠTICE U VOLYNĚ

NEJZNÁMĚJŠÍ FILMOVOU VESNICÍ JSOU HOŠTICE U VOLYNĚ

O proslavení malé české vesničky Hoštice u Volyně se nejvíce zasloužil režisér Zdeněk Troška. Místní rodák zpracoval téma života na vesnici komediální formou, která baví diváky už více než 30 let. Slavných osobností v jihočeské vísce mají víc - Michala Tučného a Tomáše Linku.

Trilogie Slunce, seno...  je natolik přesvědčivá, že nejeden divák zatouží vydat se na místo, kde se natáčela. Zahlédnout okno, ze kterého po ránu pěla Jiřina Jirásková, vydat se k chalupám Škopkových nebo Konopníkových. Návaly turistů během letní sezóny znamenají pro místní naprostou ztrátu soukromí. Na návsi se téměř nedá projít, všudypřítomní návštěvníci fotí známá místa z filmu, posedávají na veřejných prostranstvích. „Myslím, že si na příliv turistů již místní zvykli. Největší zájem je hlavně od konce června do konce srpna. Mimo sezónu už návštěvníků nebývá tolik a zdržují se také na kratší dobu. Prohlédnou si náves, dům s jelenem, zajdou na zámek a do JZD,“ sdělil starosta Hoštic u Volyně Miroslav Tománek. 

První film ze slavné trilogie byl natočen v roce 1983. Do rolí byli kromě slavných herců obsazeni také místní a zhostili se svých úkolů opravdu skvostně. Nesmrtelnost si získaly i filmové hlášky, které díky úspěšnosti celé trilogie, zná a používá několik generací po sobě. Zdálo by se, že turistický ruch může přinést do obce peníze a rozkvět. Realita, je ale v případě Hoštic u Volyně jiná. „Vznikla u nás dvě prodejní místa se suvenýry. Začínalo se pouze s pohledy, nyní je možné zakoupit daleko více drobností, samolepky, dřevěné přívěšky a magnetky s vyobrazením filmové krávy a jiné,“ podotkl starosta.

Během letních měsíců sem do Hoštic zavítá okolo desítky tisíc návštěvníků, což je téměř šedesátkrát více než je samotný počet obyvatel. Místních dnes Hoštice čítají 166. Ubytování pro turisty poskytují v bývalé škole a v jednom z domů v soukromí. Filmové rekvizity jsou zde také k vidění. V areálu JZD najdete kromě motorky Vency Konopníka i pojízdnou postel, na které odpočívala stařenka Škopková. „Turisté si obec prohlížejí sami. Po třiceti letech od natáčení bychom čekali, že zájem návštěvníků bude slábnout. Opak je ale pravdou a každoročně k nám v létě míří davy lidí. Druhou stranou mince, kterou s sebou vysoká návštěvnost nese, jsou zvýšené náklady na úklid veřejného prostranství,“ vysvětlil starosta.

A jestli se bude natáčet další díl Slunce, seno? To je zatím ve hvězdách... Větší slávu si nemohou přát.

www.hosticeuvolyne.estranky.cz

 

22.1.2018