Kategorie: Aktuálně

PLANTÁŽE PRO VÁNOČNÍ STROMEČKY

PLANTÁŽE PRO VÁNOČNÍ STROMEČKY

O vánočních stromcích jsme se bavili s odborníkem Pavlem Michlem, který je pěstuje přes 20 let. Jeho firma Coniferia Michl je členem Spolku pěstitelů vánočních stromků a držitelem certifikátu Orlické hory, regionální produkt®.

Podléhá výběr stromků módě?
Ke změnám v žádanosti různých druhů stromků dochází, není to ale zapříčiněno jen modní vlnou, ale hlavně dostupností stromků. Dříve byly k mání pouze stromky z výřezů z lesa, prakticky se kromě smrků a borovic nedalo nic jiného sehnat. A dnes, kdy se většina stromků pěstuje na tzv. plantážích, je k mání nepřeberné množství druhů a vlastně i barevných variet. Stříbrné jedle ojíněné, stříbrné, až modravě zbarvené smrky pichlavé, tmavě zelené borovice černé... a mnoho dalších.

Jaké stromky pěstujete?
Na našich plantážích v podhůří Orlických hor pěstujeme všechny druhy jehličnatých dřevin použitelných jako vánoční stromek: borovice lesní a černé, jedle, smrky ztepilé, pichlavé (stříbrné) a omoriky. Tady kromě naší domácí jedle bělokoré, pěstujeme dalších 8 druhů introdukovaných druhů, původem z celého světa. Ze všech námi pěstovaných druhů jedlí má ale největší podíl jedle kavkazská.

Jak dlouho trvá než vyroste stromeček určený na Vánoce?
Stromky se pěstují ze semene 2 – 4 roky ve školkách, potom se přesadí na plantáže, přičemž doba pěstování každého druhu je jiná. Do výšky 180 cm naroste stromek ze semínka za několik let: jedle kavkazská 10 – 15 let, smrk pichlavý 10 – 13 let, smrk ztepilý 9 –10 let, borovice černá 8 – 9 let, borovice lesní 7 – 8 let.

Dodáváte i stromky s kořenovým balem v květináči?
Ano, dodáváme stromky řezané i v kontejnerech. K dostání jsou v našem hlavním prodejním skladu v Houdkovicích a dále v Hradci Králové v Malšovicích a dalších místech.

Jak pečovat o stromek v květináči, aby „přežil“ vánoční svátky?
Máme k tomu připravený postup, jak se o stromek starat. Stromek přeneste z venku do místa (sklep, garáž) s vyšší teplotou 5 až 10°C a nechejte ho tam několik dní. Poté ho přeneste na chodbu nebo do nevytápěné místnosti o teplotě 15 až 18°C. Teprve potom jej umístěte do vytápěné místnosti. Důležité je zalévání, ale s pozor – nepřelijte ho. Snažte se jej v bytě nechávat co nejkratší dobu. Po Vánocích stromek přenášejte dle stejného postupu, ale v obráceném pořadí, až do jara jej nechejte v teplotě 1 až 5 °C. Ven přemisťujte až v období, kdy nehrozí pozdní mrazík. I přestože, že dodržíte tento postup, někdy se stane, že stromek nezvládne rozdíl teplot.

Kolik vánočních sezón může takový stromek vydržet?
Teoreticky neomezeně, pokud bude o stromek dobře postaráno, tzn. stromek správně zaléván a hnojen, je to však náročné, každé opomenutí může nést fatální následky. Proto je lépe na letní sezónu stromek vyjmout z kontejneru a přesadit ho do zahrady a před Vánoci opačným způsobem vložit zase do kontejneru. Je ale třeba použít vždy o něco větší kontejner vzhledem k nárůstu kořenů a také strom samotný je každoročně vyšší, takže nakonec to přestane být technicky reálné a stromek poroste pouze venku.

www.coniferiamichl.cz

Další články, tipy a inspiraci naleznete v Novinách nejen pro penziony, které vycházejí každý měsíc. Noviny jsou zdarma ke stažení zde.

4.11.2017