Kategorie: Téma

DO PŘÍRODY NA NOMÁDSKÉ STEZCE

DO PŘÍRODY NA NOMÁDSKÉ STEZCE

O svých cestách píše blogy, ebooky, vydává knížky. Zájem o její blogy a recenzované pobyty stoupá. Na to, že jí je teprve sedmadvacet poznala více než 26 zemí. Chcete-li být in, můžete s ní navázat blogerskou spolupráci prostřednictvím jejich webových stránek www.nanomadskestezce.cz, pozvat ji do svého penzionu a nechat ji pracovat. Její blog, článek nebo recenze se pak může objevit nejen online na facebooku, ale dostane se i do médií, se kterými spolupracuje. U čtenářů budí zájem i díky vlastním neotřelým fotkám. Seznamte se s digitální nomádkou Hanou Šormovou. 

Vydala jste se na nomádskou stezku. Co Vás k tomu přimělo?
Především vnitřní pocit, že práce, co jsem tehdy dělala (IT testerka web aplikací), mě nenaplňuje a nikam neposouvá. Neměla jsem kontakt s našimi zákazníky. Chyběla mi zpětná vazba, nevěděla jsem, jestli je má práce pro někoho užitečná a pomáhá. Cestování je nejlepší životní investicí spolu se vzděláváním se, kterou sami sobě můžeme dát. Shodou okolností jsem náhodou objevila web Martina Rosulka o digitálním nomádství. Musím přiznat, že mě jeho svět fascinoval. Ale samozřejmě digitální nomádství je životní styl, není to samotná práce. Postupně jsem začala objevovat krásy copywritingu, blogování a online marketingu. Najednou mi nevadilo do noci sedět a studovat online kurzy, které jsem si platila. Vždyť další den jsem je hned zkoušela na svých projektech, a pak vyběhla poznávat danou lokalitu. Otevřelo se mi tolik možností. Navíc vidím hned reakci okolí - jejich nadšení, spokojenost, zájem a to je to, co mě nejvíce popohání na mé nomádské stezce. Dělat dalším lidem jejich dny zase o něco lepšími jsem si vždy přála.

Kam vyrážíte raději, do přírody nebo do měst?
Tak tady je odpověď jednoduchá - do přírody. Paradoxně můj první samostatný delší trip byl po italských městech. Loni na podzim se projela takto 10 měst v severní Itálii. Ale teď už preferuji přírodu, neboť mám ráda místa, kde není moc turistů. Nazout si boty a vyrazit do hor, k vodopádům anebo do pouště. Například letos v lednu jsem byla na skok v Izraeli. Jeruzalém ani Eilat mě vůbec nezaujaly. Zato výšlap na skalní pevnost Masada na okraji Judské pouště, to bylo něco pro moji cestovatelskou duši.

Bez kterých věcí se na cestách neobejdete?
Jednoznačně počítač, který musí vydržet dostatečně dlouho bez nabíjení, být lehoučký a co nejméně zničitelný. Samozřejmě potřebuji mít možnost připojení k internetu, i mobil (kvůli hotspotu) je nezbytnost.  Vyznávám styl minimalismu. Cestuji pouze s příručním zavazadlem kolem 7 kg a taškou s laptopem. Člověk zase tolik věcí na cesty nepotřebuje – v podstatě vystačím s technikou, doklady, pojištěním, zbytek vždy seženu na místě.

Jak dalece dopředu plánujete svůj čas? Máte jasno, kam pojedete v příštích měsících?
Přiznám se, že z totálně plánovací dívky se stal absolutně neplánovací typ. Podle toho vypadá i můj program. Je sice nabitý až do zimy, ale vše vzniká za pochodu. Zkusím vysvětlit. V lednu jsme plánovali jedinou cestu a to v květnu na Bali. To se pak změnilo na Kambodžu s Laosem, ale nakonec to taky padlo a koupily se prosincové letenky na Zéland. Byla prostě super akce. Jenže ve výsledku jsem s náhodnými kamarády stihla letos už navštívit Maroko, Španělsko stopem, dobrovolničení v Portugalsku a byla pozvána na sraz blogerů do Rumunska. Mezitím jsem koupila letenky na Azory, Kubu a domluvila měsíční nomádění zase v Maroku. Zároveň jsem zvána do Švýcarska, což zvažuji, podobně jako Jordánsko na podzim. Cestovatelské plány tedy moc rozmyšlené nemám, za to v podnikání si svůj byznys plán dělám. Chci odvádět perfektní práci. Letos plánuji celou řadu novinek na webu, vydat eBook z cest a rozjet jednu mobilní aplikaci. I v srpnu pro své fanoušky chystám novinku, kterou si budou moci zakoupit. Prozradím jen, že bude plná fotografií a motivací do života.

Pracujete na dálku, online. Jste zaskočená, když jste mimo dosah internetu?
Ano, to je problém a dá se říci, že svým způsobem jsem na internetu závislá. A jak víte, každá závislost (nejenom nikotin, cukr, alkohol, drogy) je špatná. Proto taky usilovně pracuji na tom, abych výhledově nepotřebovala být pořád online. Jinak letos už jsem dvakrát zažila šok. Poprvé v Maroku. Nenapadlo mě, že všichni používají mobilní internet, který jsem si nezajistila. Dopřála jsem si tak 6denní dovolenou. Podruhé mi nečekaně přestal fungovat internet na laptopu v Portugalsku. Tady jsem hodně děkovala svým IT znalostem, kdy jsem si poradila a zajistila přes usb kabel a bluetooth sdílení sítě. V nejhorším případě bych svou situaci řešila koupením lokální SIM karty s daty. To ale v portugalských horách mimo civilizaci uděláte dost těžko.

Procestovala jste dosud 26 zemí, poznala Asii i Afriku. Když srovnáte poskytování služeb v cestovním ruchu v Česku a v zahraničí. Jaké hlavní rozdíly vidíte?
Hodně cestuji low-cost (nízko-nákladově), tj. stopuji, využívám přespání u místních anebo mám veškeré služby zaplacené organizátorem. U nás poslední dobou tolik necestuji.Když bych ale přece jen měla něco zmínit, tak v cizině jste vždycky cizinec. Budou se na vás sesypávat (zejména v Asii a Africe) a nabízet vám hory doly, často i nemožné. Doma si vás tolik nepovažují. Kamarádovi například ve Vietnamu nabízeli odvoz kamkoliv. Tak ze srandy řekl Praha a oni odpověděli, že to není problém :-) Sama za sebe si nemůžu stěžovat nikde, nemám špatné zkušenosti, ale je to moje individuální zkušenost.

www.nanomadskestezce.cz

Další články, tipy a inspiraci naleznete v Novinách nejen pro penziony, které vycházejí každý měsíc. V červnovencovém čísle jsme se věnovali tématu Do přírody, noviny jsou zdarma ke stažení zde.

 

4.7.2017